Kütüphaneler Arası Ödünç Verme Formu (ILL)

İstanbul Kent Üniversite Kütüphanesi Kütüphanelerarası Ödünç Verme (ILL) Politikası

Nedir:

İstanbul Kent Üniversite Kütüphane koleksiyonunda bulunmayan  kitap, makale vb. yayınların “Kütüphaneler Arası Ödünç Verme” (Inter Library Loan-ILL) sayesinde diğer üniversite kütüphanelerinden sağlanması hizmetidir.

Kimler Yararlanabilir:
  • Kütüphanelerarası Ödünç Verme (ILL) Hizmetinden akademik personel ve idari personel yararlanır.
Öncelikli Yapmanız Gerekenler:
Aşama 1:

İstekte bulunmadan önce, kitabın İstanbul Kent Üniversite kütüphane koleksiyonunda mevcut mu veya mevcut değil mi bilgisini kontrol ediniz (tıklayınız).

Aşama 2:

Aradığınız kaynak İstanbul Kent Üniversite Kütüphane koleksiyonunda yok ise; aşağıdaki bağlantılar yolu ile aramış olduğunuz kaynağın Türkiye`deki hangi üniversite kütüphanesinde olduğunu bulunuz (Kaynağı bulduğunuz kütüphanenin kendi kataloğundan ödünç alınabilirliğini sorgulayınız):

http://kutuphane.kent.edu.tr/wp-content/uploads/2020/10/tokat_logo.jpg

Nasıl İstekte Bulunulabilir:
Aşama 3:

Yukarıdaki aşamalar bitirildikten sonra kaynak talebi için aşağıdaki adımları takip ediniz:

  1. Aşağıdaki “İstanbul Kent Üniversite Kütüphanelerarası Online Ödünç Kitap/Makale İstek Formu” ile veya
  2. Kütüphaneye şahsen başvurarak (Gelmeden önce lütfen burada yer alan formu doldurunuz) kitap/makale isteğinde bulunabilirsiniz.

Kurallar Nelerdir:

  • Kullanıcı bir seferde en fazla 2 kaynak isteğinde bulunabilir.
  • Ödünç istenilen kitaplar, kütüphaneye kargo ile gönderilir ve iadelerin de kargoyla yapılması gerekmektedir. Kargo ile ilgili tüm masraflar üniversiteye aittir.
  • Kullanıcı ödünç aldığı tüm kitapları iade etmeden tekrar talepte bulunamayacaktır. İl dışındaki kütüphanelerde bulunan kaynakların geliş süresi; gönderen kuruma, postada geçen zamana ve tarihsel başvuru sırasına göre değişiklik gösterir.
  • Ödünç alınan kaynağın kullanım süresinin uzatılması için, iade tarihinden bir hafta öncesinden Kütüphanelerarası Ödünç Verme Birimi’ne haber verilmesi gerekir. Uzatma süresi ve sayısı kaynağın ödünç alındığı kütüphanenin kurallarına göre değişiklik gösterir.
  • Bu hizmet ile ödünç getirtilen kaynak kişiye teslim edildikten sonra; kaynağın kaybolması, hasar görmesi veya geç iade edilmesi halinde sorumluluk kullanıcıya aittir. Bu durumda; kaynağın ödünç alındığı kütüphanenin kuralları geçerlidir.
(ÖNEMLİ BİLGİ) Kimler Yararlanabilir:
  • Kütüphanelerarası Ödünç Verme (ILL) Hizmetinden Akademik ve İdari Personel yararlanır.
tr_TR