Koleksiyonlar

Koleksiyonumuz


A. MESUT YILMAZ KOLEKSİYONU

Katalog adresi için tıklayınız.

Eski başbakanımız Ahmet Mesut Yılmaz, 6 Kasım 1947’de İstanbul'da doğdu. Avusturya Lisesi'nde başlayan ortaöğretimini, İstanbul Erkek Lisesi'nde bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü'nden mezun olan Yılmaz, 1972-1974 yılları arasında Almanya'nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde yüksek lisans çalışması yaptı. Başbakanlık yaptığı dönem boyunca kendi koleksiyonuna kattığı eşsiz ve artık basımı olmayan zengin kaynaklarını kütüphanemize bağışlamıştır. 30 Ekim 2020 tarihinde hayatını kaybetti. A. Mesut Yılmaz’ın değerli koleksiyonu kütüphanemizin özenle ayrılan bölümünde yer almaktadır.

N. BERNA YILMAZ KOLEKSİYONU

Katalog adresi için tıklayınız.

11 Temmuz 1953'te Adana'da doğmuştur. Nilüfer Hatun İlkokulu, Şişli Terakki Lisesi, Robert Koleji-Boğaziçi Üniversitesi mezunudur.
Eşi Mesut YILMAZ'ın Devlet Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Başbakan Yardımcılığı yaptığı yıllarda ( 1983-2002 ) sosyal faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürmüştür.
Berna YILMAZ, Türkiye’deki binlerce engellinin ve ailesinin tekerlekli sandalye, ilaç, kira, erzak ve burs ihtiyacı gibi taleplerine destek olan Engelsiz Eğitim Vakfı’nın kurucusudur ve halen Vakfın başkanlığını yürütmektedir. YILMAZ, aynı zamanda İstanbul Kent Üniversitesi mütevelli heyeti başkanıdır. N. Berna Yılmaz’ın değerli koleksiyonu kütüphanemizin özenle ayrılan bölümünde yer almaktadır.

M. YAVUZ YILMAZ KOLEKSİYONU

Katalog adresi için tıklayınız.

İstanbul Kent Üniversitesi kurucusu M. Yavuz Yılmaz (1979-2017), N. Berna Yılmaz ve A. Mesut Yılmaz'ın oğludur. M. Yavuz Yılmaz, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki George Washington Üniversitesi'nde eğitim almıştır. Üniversitemize oldukça büyük katkılar sağlayan M. Yavuz Yılmaz’ın değerli koleksiyonu kütüphanemizin özenle ayrılan bölümünde yer almaktadır.

tr_TR